Poslednja za ovu godinu i petnaesta po redu UPSHIFT radionica održana je od 5. do 7. novembra u Kragujevcu, a učestvovali su mladi sa teritorije cele države.
Ukupno 50 mladih, grupisanih u 10 timova, radilo je na definisanju problema i kreiranju rešenja za problem zagađenja vazduha u njihovim lokalnijm zajednicama, koristeći UPSHIFT metodologiju.
Prijave su bile otvorene za mlade uzrasta između 13 i 24 godine, a učešće su uzeli mladi iz Niša, Žitorađe, Leskovca, Bora, Boljevca, Bojnika, Beograda, Šapca, Kragujevca i Batočine.
Vođeni trenericama Goranom Jovanović i Draganom Jovčić, uz sjajnu ekipu mentora, timovi su poslednjeg dana radionice predstavili svoje ideje pred četvoročlanim žirijem.
Sledećih pet timova je dobilo finansijsku i mentorsku podršku za implementaciju svojih ideja u naredna tri meseca:
Tim osnovaca pod nazivom Čuvari čistog vazduha iz Kragujevca će se baviti rešavanjem problema nepravilnog sortiranja otpada u svojoj školi. Rešenje koje su kreirali jeste edukativna predstava za niže razrede koja će na kreativan način ukazati na značaj reciklaže. U realizaciji ideje pomoć će im pružati mentor Nikola Paunović.
Tim Selo gori, a baba se češlja nam dolazi iz Šapca. Kako bi se izborili sa manjkom zelenila, napravili su ,,eko klupu” koja pored doprinosa kvalitetu vazduha pruža informativni karakter kroz sistem QR kodova. Podršku im pruža mentorka Jovana Tomić.
Tim iz Bojnika pod nazivom Eko mreža rešava problem divljih deponija u svom gradu. Uz pomoć mentorke Ivane Katančević planiraju da otpadu daju novu vrednost kroz idejna estetska rešenja koja će predstaviti svojoj lokalnoj zajednici.
AeroCode je tim koji nam dolazi iz Leskovca. Prepoznali su problem zagađenja vazduha poreklom iz individualnih ložišta, a rešenje su osmislili u kreiranju posebnih filtera za domaćinstva koji će smanjiti negativan uticaj na kvalitet vazduha. Tim će voditi mentorka Mladenka Ostojić.
Buenos Aires je tim čije članice dolaze iz Bora. Uspešno su prepoznale faktor aerozagađenja u vidu neočišćenih, starih dimnjaka. U saradnji sa odžačarima na lokalu, planiraju akcije u cilju smanjenja efekta ovog problema. Njihov rad će pratiti mentorka Tijana Lazović.
UNICEF u Srbiji i organizacija Dostignuća mladih u Srbiji se zahvaljuju učesnicima na posvećenosti u kreiranju svojih idejnih rešenja i pozitivnoj energiji koja je obeležila tri dana ove UPSHIFT radionice.