Dvanaesta po redu UPSHIFT radionica održana je od 10. do 12. jula u Nišu, u okviru programa „PRO – Lokalno upravljanje za ljude i prirodu” koji zajednički sprovode organizacije Ujedinjenih nacija u Srbiji – UNOPS, UNICEF, UNFPA i UNEP, u saradnji sa Vladom Republike Srbije i uz finansijsku podršku Vlade Švajcarske.


Ukupno 50 mladih, podeljenih u 10 timova, radilo je na definisanju problema i kreiranju rešenja za kvalitetniju životnu sredinu u njihovom okruženju, koristeći UPSHIFT metodologiju.
Prijave su bile otvorene za mlade između 13 i 24 godina sa juga Srbije, a učešće su uzeli mladi iz Niša, Vranja, Pirota, Žitorađe, Svrljiga, Prokuplja i Varvarina.


Vođeni trenericama Ljiljanom Krkić i Aleksandrom Majkić, kao i mentorima, timovi su poslednjeg dana radionice predstavili svoje ideje pred žirijem.
Sledećih pet timova je dobilo finansijsku i mentorsku podršku za implementaciju svojih ideja:

Tim Ekološka kaNtastrofa iz Niša je kao problem prepoznao neadekvatnu separaciju smeća u osnovnim školama. U toku implementacije postaviće kante za sortiranje smeća, koje će biti oslikane na vršnjačkim radionicama. Dodatnu vrednost projektu daju kroz nabavku biorazgradivih olovki, u okviru koje će ugraditi semena različitih biljaka. Jednom kada ove olovke završe u prirodi, uticaće na povećanje flore okolnog prostora. U realizaciji ideje pomoć će im pružati mentorka Ana Ivić Veljković.

Tim PolyProRecycle iz Svrljiga rešavao je problem prekomernog plastičnog otpada na kulturnim manifestacijama u Svrljigu. Kroz art performans pravljenja Sneška od iskorišćenih plastičnih čaša privući će pažnju posetilaca festivala. Na kraju manifestacije srušiće Sneška i stvarno i figurativno. Sve prikupljene čaše odneće na reciklažu i sakupljeni novac uplatiće u humanitarne svrhe. Na ovom putu sa njima biće mentorka Bojana Pražić.

Ash&Glow želi da smanji negativni uticaj pepela koji nastaje kao posledica upotrebe čvrstih fosilnih goriva u Žitorađi. Svesni činjenice da ovaj problem zahteva privremeno rešenje, do prelaska na nove izvore energije, njihovo rešenje – sprej za kućne ljubimce na bazi pepela, treba da smanji negativne posledice njegovog neadekvatnog odlaganja i time pepelu daju novu vrednost. Imaju mentorsku podršku Ivane Gegenbauer.

Hydro Heroes dolaze iz Pirota i bave se problemom nekontrolisanog bujanja reke Nišave, odnosno posledicama koje isto sa sobom nosi. Nedostatak svesti o rizicima prilikom kupanja u reci Nišavi vodi sve većem broju davljenika. Rešenje koje ovaj tim nudi jeste instalacija uređaja, ispod mostova ove reke, za merenje nivoa vode i upozoravanje na potencijalnu opasnost. Ovaj proizvod je u potpunosti njihovih ruku delo, a kroz Upshift metodologiju ih je vodio mentor Dušan Stanković.

Tim Antiperon dolazi iz Vranja. Ovi mladi Upshift-eri bave se problemom nastanka i širenja požara antropogenog uzroka. Rešenje koje su predstavili uključuje saradnju sa vatrogasnim službama koja će rezultirati edukacijom mladih o ponašanju u slučaju nastanka požara, uz postavljanje protivpožarnih punktova. Dodatno, biće postavljene obaveštajne table i pp aparat. Tu je i mentorska podrška Jovane Arsić.


Organizacija Dostignuća mladih u Srbiji se zahvaljuje učesnicima na zalaganju i pozitivnoj energiji koja je obeležila tri dana ove UPSHIFT radionice.