Ideja o izradi platforme koja radi po principu ChatGPT a namenjena je prosvetnom kadru za lakšu i bržu pripremu časa po nastavnom planu, osvojila je prvo mesto na nacionalnom finalu takmičenja srednjoškolaca u preduzetničkim veštinama „Poslovni izazov” održanom 1. i 2. februara u Beogradu.
Takmičenje je okupilo 85 učenika iz 67 srednjih škola iz cele Srbije koji su pobedili na regionalnim takmičenjima održanim u novembru i decembru prošle godine. Petočlani timovi sastavljeni od učenika iz različitih škola dobili su zadatak da osmisle proizvod ili uslugu koji će pomoći nastavnicima i učenicima da na lakši i funkcionalniji način pristupaju učenju. Uz pomoć poslovnih mentora kreirali su biznis planove za svoje ideje koje su na kraju dana u trominutnim prezentacijama predstavili članovima žirija.
Pobedu je odneo tim koga su činili:
Veljko Savić – Prva kragujevačka gimnazija, Kragujevac
Jovan Ilić – Tehnička škola “9. Maj”, Bačka Palanka
Jovana Jovanović – Medicinska škola, Zaječar
Teodora Stanković – Trgovinsko-ugostiteljska škola, Leskovac
Dušan Antović – Gimnazija “Takovski ustanak”, Gornji Milanovac
“Većina mladih brzo nakon početka časa gubi pažnju i smatra većinu časova nedovoljno interesantnim i dosadnim. Cilj našeg proizvoda je da veštačka inteligencija, uzimajući podatke iz raznih izvora, pripremi čas umesto profesora – pokaže teze u vezi ponašanja, govora tela i samog predavanja, na koji deo časa obratiti više pažnje i kako učiniti čas interesantnim. Takođe, profesor dobija interaktivni materijal koji može koristiti na času kako bi učenici bili više uključeni u rad”, objašnjavaju Veljko, Jovana, Teodora, Dušan i Jovan – članovi pobedničkog tima.
Srebrnu medalju na takmičenju osvojio je TIM BROJ 4 koji je osmislio inovativni softver koji prebacuje word dokument ili beleške korisnika sa računara ili telefona u mp3 format audio snimka. Članovi tima su:
Kristina Šolajić – Ekonomsko-trgovinska škola, Bor
Vukašin Lukić – Gimnazija Kruševac
Milan Manić – Medicinska škola „Dr Izabel Emsli Haton“, Vranje
Elena Petković – Gimnazija Ivanjica
Selena Toković – Matematička gimnazija, Beograd
Na postolje za treće mesto popeo se TIM BROJ 9 čija je ideja proizvodnja biorazgradivih stripova koji sadrže QR kodove pomoću kojih se pristupa onlajn stranici sa detaljnijim informacijama o datoj oblasti. Petroka koja je činila ovaj tim je:
Mina Maričić – Filološka gimnazija, Beograd
Pavle Stojanac – Medicinska škola „Draginja Nikšić“, Sremska Mitrovica
Sara Veljković – Srednja škola „Nikola Tesla“, Batočina
Marija Vukosavljević – Tehnička škola, Kosjerić
Ćetin Aćifi – Srednja škola „Sezai Surroi“, Bujanovac
Četvrto mesto osvojio je TIM BROJ 6 ova ekipa osmislila je digitalnu knjigu koja na inovativan način pruža motivaciju pri učenju i poboljšava koncentraciju. Knjiga u sebi sadrži besplatne materijale za učenje i zbirke zadataka. Njihov proizvod Inno Book bio bi namenjen i nastavnicima i učenicima. Ovaj tim činili su:
Đuro Dejanović – Tehnička škola „Nikola Tesla“, Šid
Milica Pokimica – Srednja škola „Kraljica Jelena“, Raška
Emilija Mladenović – Tehnička škola „Boško Krstić“, Bojnik
Mina Milenković -Knjaževačka gimnazija
Sonja Mudrić – Četvrta gimnazija u Beogradu
Učeničke timove ocenjivao je žiri u sledećem sastavu:
Ivana Aleksić – NCR
Jadranka Ninić Radović – Carmeuse
Prof. dr Vladimir Škorić – Univerzitet MetropolitanPetar Donić – kompanija Deversity
Nada Vukobratović – UniCredit BankaČetiri prvoplasirana tima sa ovog takmičenja u aprilu će učestvovati na Poslovnom izazovu zapadnog Balkana gde će se pridružiti vršnjacima iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske, a timovi će ponovo biti mešoviti i činiće ih po 4 učenika iz svake zemlje.
Takmičenje “Poslovni izazov” je pokrenuto pre 14 godina sa namerom da podstakne srednjoškolce da upotrebe svoje veštine na inovativan način kako bi unapredili svoj preduzetnički duh i povećali svoje mogućnosti za zapošljavanje. U toku školske godine na šest regionalnih Poslovnih izazova (u Čačku, Leskovcu, Zaječaru, Kragujevcu, Novom Sadu i Beogradu) učestvuje više od 600 učenika iz 120 opština u Srbiji u kojima se sprovode obrazovni programi Dostignuća mladih iz oblasti preduzetništva i finansijske pismenosti.
Takmičenje je realizovala organizacija Dostignuća mladih u Srbiji uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj USAID, NCR fondacije, UniCredit banke, kompanija Carmeuse i Nestle, i Univerziteta Metropolitan.