Ideja niških srednjoškolki o plasiranju maske za mobilni telefon koja uz pomoć solarne energije puni bateriju telefona osvojila je prvo mesto na regionalnom takmičenju srednjoškolaca u preduzetničkim veštinama „Poslovni izazov” održanom onlajn u sredu i četvrtak.

Takmičenje je okupilo 106 učenika iz 23 srednje škole iz jugoistočne Srbije, i to iz Aleksinca, Blaca, Bojnika, Bujanovca, Leskovca, Medveđe, Niša, Pirota, Prokuplja, Svrljiga, Vlasotinca, Vranja i Žitorađe. Timovi su imali zadatak da osmisle proizvod ili uslugu koji će promeniti navike ljudi u domaćinstvu koje nisu u skladu sa ekološki osvešćenim načinom života. Uz pomoć poslovnih mentora kreirali su biznis planove i video prezentacije za svoje ideje koje su drugog dana takmičenja predstavili članovima žirija.

Pobedu je odneo tim koga su činile učenice Pravno-poslovne škole u Nišu, Miljana Mitrović, Đurđa Marinović i Jana Maljković.

Na godišnjem nivou, prosečna osoba potroši za punjenje mobilnih uređaja 2.190 kW, što je na globalnom nivou ukupno 13.000.000 kW. Ovim inovativnim proizvodom smanjujemo zagađenje životne sredine, koje prouzrokuje ugalj potreban za proizvodnju električne energije koja se troši za punjenje mobilnih telefona”, objašnjavaju Miljana, Đurđa i Jana.

Drugo mesto osvojio je tim “PellPlant” iz Srednje škole “Dušan Trivunac Dragoš” u Svrljigu, dok je treće mesto pripalo timu “Solaris doo” koga čine učenici Ekonomsko-trgovinske škole u Vranju.

Članovi tri prvoplasirana tima obezbedili su sebi mesto u Nacionalnom finalu koje će biti održano u februaru u Beogradu, a pobednici na nacionalnom nivou će učestvovati na Poslovnom izazovu zapadnog Balkana zajedno sa vršnjacima iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. 

Takmičenje “Poslovni izazov” je pokrenuto pre dvanaest godina sa namerom da podstakne srednjoškolce da upotrebe svoje veštine na inovativan način kako bi unapredili svoj preduzetnički duh i povećali svoje mogućnosti za zapošljavanje. U toku školske godine na šest regionalnih Poslovnih izazova učestvuje više od 600 učenika iz 90 opština u Srbiji u kojima se sprovode obrazovni programi Dostignuća mladih iz oblasti preduzetništva i finansijske pismenosti.


Takmičenje je realizovala organizacija Dostignuća mladih u Srbiji uz finansijsku podršku Ministarstva omladine i sporta, UniCredit banke, Američke agencije za međunarodni razvoj USAID, kompanije Oracle i Univerziteta Metropolitan.